Derfor skal du tage dit barn med i teatret i marts. Vi har fundet 5 aktuelle forestillinger for børn i alderen 3-12 år, men husk, at der er masse af børneteater i hele Danmark.
Leonard er så bange for hunde, at han til sidst selv ønsker, at blive en stor, stærk hund. En ønskefe dukker op og forvandler ham til en Golden Retriever. Til sin skuffelse opdager Leonard, at store stærke hunde også kan blive bange.
Spillesteder:Teater Nordkraft (Aalborg) og Nørregaards Teater (Odense)
Hvad går lige til grænsen, hvad går over den, og hvordan søren er det nu lige man sætter den? Vi alle indgår i relationer og venskaber på kryds og tværs. Bevidst og ubevidst markerer vi grænser og afsøger hvor egne og andres grænser går.
Det er ikke altid lige let at flytte til et nyt sted. Man skal lære nye omgivelser at kende og ikke mindst finde nye venner. Og det er meget svært, når man er en husmus, der flytter fra byen ud i skoven.
““Dronning af disen” er et eventyr om at stå ved sin sande natur. Den sandfærdige beretning om en af verdenshistoriens mest undertippede vovehalse, den 63-årige skolefrøken Annie Edson Taylor, der i 1901 sejlede ned af Niagara Vandfaldet i en tønde.
Vildt temperament. Vild jubel. Vildt raseri. Om det vilddyr, der findes indeni, og som bare vil ud at løbe og springe og skrige. Men også om, at man jo ikke er vild hele tiden – bare nogle gange!
Tilmeld dig Scenen.dk’s nyhedsmails og modtag e-mails fra Scenen.dk om aktuelle teateroplevelser i hele Danmark. Du kan til enhver tid afmelde dig ved at klikke nederst i nyhedsmailen. Læs privatlivspolitik.